PARAFIA RYTRO

POWIAT - NOWOSĄDECKI

WOJEWÓDZTWO - MAŁOPOLSKIE

HISTORIA PARAFII RYTRO

Parafia ryterska jako oddzielna jednostka administracji kościelnej została wyodrębniona z parafii barcickiej. Erygował ją Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. bp Leon Wałęga, w dniu 8 czerwca 1931 roku.

W granice nowoutworzonej parafii weszły wsie: Rytro, Roztoka Ryterska, Obłazy Ryterskie i Sucha Struga.

Pierwszy kościół p.w. Św. Józefa Robotnika wybudowano przy wydatnej pomocy hr. Adama Stadnickiego na tzw. Mosówce (obecnie plebania). Był to kościół prowizoryczny, zbudowany z desek i krawędziaków. Poświęcił go w grudniu 1929 r. proboszcz parafii barcickiej ks. Jan Józef Wimański. Przez pół roku Msze św. odprawiali księża z Barcic.

Od 1 sierpnia 1930 r. parafię objął pierwszy proboszcz Jan Sarna i prowadził ją do kwietnia 1932 r. Drugim proboszczem, od maja 1932 r. do września 1945 r. był ks. Jan Kic. Od 28 października 1945 r. parafię objął ks. Józef Woźniacki i przewodził ją przez 40 lat. Zmarł 10 stycznia 1999 r. Z braku możliwości uzyskania zezwolenia na budowę nowego kościoła, ten mały, duszny i zimny kościół remontował i upiększał jego wnętrze.W ołtarzu głównym był obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W dobudowanej bocznej kaplicy umieszczony był ołtarz z Cudownym Panem Jezusem Milatyńskim (kopia z rodzinnej parafii ks. Józefa Woźniackiego), a w drugiej kaplicy ołtarz Matki Bożej "Uzdrowienie Chorych".

Ten prowizoryczny kościół służył nam 60 lat. Budową nowego kościoła zajął się ks. wikariusz Franciszek Klag z upoważnieniem z dnia 8 lipca 1982 r. Wikariusza Generalnego ks. bp Piotra Bednarczyka. Od 1985 r. proboszczem parafii Rytro został ks. Franciszek Klag.

Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1983 r. Krzyż i plac budowy poświęcił ks. bp Józef Gucwa w dniu 27 marca 1983 r. Po wybudowaniu pierwszego poziomu w stanie surowym ks. Bp Ordynariusz Jerzy Ablewicz w dniu 12 sierpnia 1984 r. wmurował Kamień Węgielny, poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich w dniu 16 czerwca 1983 r.

Dolną kaplicę pw. św. Franciszka z Asyżu, ołtarz polowy i wbudowaną elektrownię wodną poświęcił ks. Bp Piotr Bednarczyk w dniu 10 sierpnia 1989 r. W następnym roku 8 lipca w czasie Odpustu Parafialnego ku czci Matki Bożej "Uzdrowienie Chorych", pożegnano stary kościół i rozpoczęto Służbę Bożą w kaplicy św. Franciszka. Uroczystość przeniesienia Najświętszego Sakramentu, obrazu Matki Bożej i Jezusa Ukrzyżowanego przewodniczył ks. Prałat Stanisław Lisowski.

Służbę Bożą w nowym głównym kościele rozpoczęto w uroczystość Świętej Rodziny w 2000 r. na przełomie 1000 - leci naszej historii. Otwarcia kościoła dokonał ks. Bp Jan Styrna. Kościół konsekrował Ordynariusz ks. Bp Wiktor Skworc - 19 czerwca 2005 roku.